پرسش و پاسخ درخصوص بارداری در شیوع ویروس کرونا

برای مادران باردار شیوع بیماری کرونا، باعث شده که ترس، اضطراب و عدم اطمینان بر این اوقات خوش سایه بیافکند. عوامل خطر ابتلا به ویروس کرونا همراه با بیماری شدید یا بستری در بخش مراقبت ویژه در بارداری شامل سن ۳۵ سال و بالاتر، چاقی، فشارخون بالا و دیابت شیرین است.

با توجه به اینکه در تعداد زیادی از مادران باردار مبتلا به کووید ۱۹، خطر زایمان زودرس و سزارین مشاهده‌ شده ‌است، ممکن است تب و کاهش اکسیژن خون ناشی از این بیماری، خطر زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب و الگوهای غیرطبیعی قلب جنین را افزایش دهد.

توجه : ما برای شما این امکان را فراهم میکنیم تا درصورتی که میخواهید آزمایش کرونا را انجام دهید بدون حضور در آزمایشگاه ها چه در تهران و چه در کرج، آن را انجام دهید. کافیست برروی لینک تست کرونا در منزل کلیک کنید.

آیا زنان باردار باید از نظر COVID-19 آزمایش شوند؟

پروتکل های آزمایش و واجد شرایط بودن در دوران بارداری بسته به محل زندگی شما متفاوت است. با این حال ، توصیه های WHO این است که زنان باردار با علائم COVID-19 باید در اولویت آزمایش قرار بگیرند. اگر آنها COVID-19 داشته باشند ، ممکن است به مراقبت تخصصی نیاز داشته باشند.

پرسش و پاسخ درخصوص بارداری در شیوع ویروس کرونا

آیا COVID-19 می تواند از مادر به جنین یا نوزاد تازه متولد شده منتقل شود؟

ما هنوز نمی دانیم که آیا یک زن باردار مبتلا به COVID-19 می تواند ویروس را در دوران بارداری یا زایمان به جنین یا کودک خود منتقل کند یا خیر. تاکنون ، ویروس فعال در نمونه های مایعات اطراف کودک در رحم یا شیر مادر یافت نشده است.

در دوران بارداری و زایمان چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

همه زنان باردار و نوزادان آنها ، از جمله کسانی که عفونت COVID-19 آنها را تأیید یا مشکوک کرده اند ، حق مراقبت با کیفیت بالا را قبل ، حین و بعد از زایمان از جمله مراقبت های بهداشت روان دارند.

یک تجربه زایمان ایمن و مثبت شامل موارد زیر است:

با احترام و عزت رفتار می شود
داشتن یک همراه دلخواه در حین زایمان 
ارتباط شفاف توسط کارکنان زایشگاه

اگر COVID-19 مشکوک یا تأیید شده باشد ، کارکنان بهداشت باید تمام اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهند تا خطرات عفونت را برای خود و دیگران کاهش دهند ، از جمله بهداشت دست و استفاده مناسب از لباس های محافظ مانند دستکش ، روپوش و ماسک پزشکی

آیا زنان باردار مشکوک یا تایید شده به COVID-19 نیاز به زایمان با سزارین دارند؟

خیر ، توصیه WHO این است که انجام سزارین فقط در مواقع توجیه پزشکی انجام شود. نحوه تولد باید به صورت فردی و براساس ترجیحات زن در کنار علائم زایمان باشد.

در صورت داشتن COVID-19 آیا می توانم نوزاد تازه متولد شده خود را لمس کرده و نگه دارم؟

بله، تماس نزدیک و شیردهی زودهنگام و انحصاری با شیر مادر به رشد کودک کمک می کند. 

  • با خیال راحت و با رعایت بهداشت تنفسی به او شیر دهید.
  • یک اتاق را برای کودک خود اختصاص دهید
  • قبل و بعد از لمس کودک باید دستان خود را بشویید و تمام سطوح را تمیز نگه دارید.
  • به مادرانی که علائم COVID-19 دارند توصیه می شود هنگام تماس با کودک از ماسک پزشکی استفاده کنند.

بعد از زایمان، چه کارهایی باید انجام بدهم تا نوزادم را دربرابر ویروس کرونا محافظت کنم؟

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که همه چیز را ساده برگزار کنید. فقط با افراد نزدیک خانواده‌تان تماس داشته باشید و در حال حاضر بازدیدکننده دیگری نپذیرید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان (اگر فرزند دیگری دارید) با سایر کودکان در ارتباط نباشند. از افراد خانواده بخواهید که دستهای‌شان را بشویند و خوب مراقب خود باشند.

زمان سختی است، ولی سعی کنید با نگاه مثبت از این زمان به عنوان فرصتی برای محکم کردن روابط خانوادگی استفاده کنید. گاهی اوقات تعداد زیادی به دیدن نوزاد می‌آیند و  دور مادر و پدرهای جوان خیلی شلوغ می‌شود. از این زمان استفاده کنید و از سکوت و آرامشی که با خانواده (درجه یک) خود دارید لذت ببرید. این حس کاملاً خاصی است که بتوانید با نوزادتان در تنهایی ارتباط برقرار کنید، این انسان کوچک را کشف کنید و لذت ببرید.