ماسک های صورت چقدر از شیوع ویروس کرونا محافظت می کنند؟

آیا ماسک های صورت می توانند به کاهش سرعت ویروس کرونا (SARS-CoV-2) که باعث COVID-19 می شود ، کمک کنند؟ بله، ماسک های صورت همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه ، مانند شستن مکرر دست و فاصله فیزیکی ، می توانند به سرعت گسترش ویروس کمک کنند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) ماسک های پارچه ای را برای عموم مردم توصیه می کند. CDC می گوید ماسک های N95 باید به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اختصاص یابد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ماسک های پزشکی را برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و همچنین هر کسی که COVID-19 دارد یا ممکن است داشته باشد یا از شخصی که COVID-19 دارد یا ممکن است داشته باشد توصیه می کند. WHO همچنین ماسک های پزشکی را برای افرادی که بیشتر در معرض خطر جدی بیماری COVID-19 هستند ، مانند افراد در 60 سالگی و بالاتر و افراد در هر سنی که دارای مشکلات بهداشتی قابل توجه هستند ، توصیه می کند.

ماسک های صورت چقدر از شیوع ویروس کرونا محافظت می کنند؟

انواع مختلف ماسک ها چگونه کار می کنند؟

ماسک های پزشکی

ماسکهای جراحی نیز نامیده می شوند ، اینها ماسکهای یکبار مصرف با قابلیت سست بودن هستند. هدف آنها محافظت از فرد در برابر تماس با قطرات و اسپری هایی است که ممکن است حاوی میکروب باشد. یک ماسک پزشکی همچنین هنگام نفس کشیدن فرد در بدن ، ذرات بزرگ هوا را فیلتر می کند. برای اینکه فرم ماسک های پزشکی فرم بیشتری داشته باشد ، حلقه های گوش را در جایی که به ماسک متصل می شوند گره بزنید. سپس مواد غیرضروری را زیر لبه ها جمع کرده و جمع کنید.

ماسک های N95

ماسک N95 نوعی تنفس است. محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد زیرا هنگام استنشاق کاربر ، ذرات بزرگ و کوچک را فیلتر می کند. از آنجا که ماسکهای N95 کمبود داشته اند ، CDC گفته است که این موارد فقط برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اختصاص دارد. پیش از استفاده از ماسک N95 ، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی باید آموزش ببینند و تست مناسب را بگذرانند. مانند ماسک های جراحی ، ماسک های N95 نیز می توانند یکبار مصرف باشند. با این حال ، محققان در حال آزمایش روش های ضد عفونی و استفاده مجدد از آنها هستند.

برخی ماسک های N95 و حتی برخی ماسک های پارچه ای دارای دریچه هایی هستند که نفس کشیدن را آسان می کنند. متأسفانه ، این ماسک ها هوایی را که استفاده کننده از آن بیرون می کشد فیلتر نمی کنند. به همین دلیل ، در بعضی جاها ممنوع شده اند.

ماسک های پارچه ای

یک ماسک پارچه ای برای به دام انداختن قطره های تنفسی در نظر گرفته شده است که در هنگام صحبت ، سرفه یا عطسه فرد حامل آزاد می شود. همچنین به عنوان سدی برای محافظت از فرد در برابر استنشاق قطرات منتشر شده توسط دیگران عمل می کند. موثر ترین ماسک های پارچه ای از چند لایه پارچه محکم بافته شده مانند پنبه ساخته شده اند. ماسک با لایه ها باعث می شود قطرات بیشتری از ماسک شما عبور نکنند یا از آن فرار نکنند.

چگونه می توان از ماسک خود بیشترین بهره را برد

با اطمینان از اینکه ماسک ها به خوبی در خطوط صورت شما قرار گرفته اند و از نشت هوا در اطراف لبه های ماسک جلوگیری می کنند ، می توان اثربخشی ماسک های پارچه ای و طبی را بهبود بخشید. ماسک ها باید روی بینی ، دهان و چانه بچسبند و هیچ شکافی ندارند. هنگام تنفس باید هوای گرم را از جلوی ماسک وارد کنید. نباید احساس کنید که هوا از زیر لبه های ماسک خارج می شود. ماسک هایی که نوار بینی شما قابل خم شدن است از نشت هوا از قسمت بالای ماسک جلوگیری می کند.

برخی افراد ماسک یکبار مصرف را زیر ماسک پارچه ای خود استفاده می کنند. در آن صورت ، ماسک پارچه ای باید لبه های ماسک یکبار مصرف را به صورت فشار دهد. اگر نفس کشیدن را دشوار می کند یا مانع بینایی می شود لایه ها را اضافه نکنید. استفاده صحیح ، نگهداری و تمیز کردن ماسک ها نیز بر میزان محافظت از آنها مksثر است. برای قرار دادن و برداشتن ماسک خود این مراحل را دنبال کنید:

  • قبل و بعد از گذاشتن ماسک دستان خود را بشویید یا تمیز کنید.
  • ماسک خود را روی دهان و بینی و چانه قرار دهید.
  • آن را پشت سر خود ببندید یا از حلقه های گوش استفاده کنید. مطمئن باشید که راحت است.
  • هنگام استفاده از ماسک خود را لمس نکنید.
  • اگر به طور تصادفی ماسک خود را لمس کردید ، دستان خود را بشویید یا تمیز کنید.
  • اگر ماسک شما خیس یا کثیف شد ، به ماسک تمیز بروید. ماسک استفاده شده را در کیسه ای مهر و موم شده قرار دهید تا زمانی که بتوانید از شر آن خلاص شوید یا آن را بشویید.
  • ماسک را با گره گشایی یا برداشتن حلقه های گوش بدون دست زدن به جلوی ماسک یا صورت خود بردارید.
  • دستان خود را بلافاصله پس از برداشتن ماسک خود بشویید.
  • ماسک های پارچه ای را به طور مرتب در ماشین لباسشویی یا با دست بشویید.

CDC توصیه نمی کند از محافظ های صورت به جای ماسک استفاده کنید زیرا مشخص نیست که محافظ های محافظتی چه مقدار را فراهم می کند. با این حال ، استفاده از ماسک صورت ممکن است در هر شرایطی امکان پذیر نباشد. اگر به جای ماسک باید از محافظ صورت استفاده کنید ، یکی را انتخاب کنید که به کناره های صورت بپیچد و تا زیر چانه شما امتداد داشته باشد.

توجه : ما برای شما این امکان را فراهم میکنیم تا درصورتی که میخواهید آزمایش کرونا را انجام دهید بدون حضور در آزمایشگاه ها چه در تهران و چه در کرج، آن را انجام دهید. کافیست برروی لینک تست کرونا در منزل کلیک کنید.