بیماری ویروس کرونا (COVID-19) چگونه انتقال می یابد؟

COVID-19 توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود که بین افراد گسترش می یابد ، به طور عمده وقتی فرد آلوده با فرد دیگری در تماس نزدیک باشد. ویروس می تواند از دهان یا بینی فرد آلوده در ذرات مایع کوچک هنگام سرفه ، عطسه ، صحبت کردن ، آواز خواندن یا تنفس شدید پخش شود. این ذرات مایع اندازه های مختلفی دارند و از "قطرات تنفسی" بزرگتر تا "ذرات معلق در هوا" (ذرات کوچکتر) هستند.

افراد دیگر می توانند با ورود ویروس به دهان ، بینی یا چشم به COVID-19 مبتلا شوند که این امر بیشتر در صورت تماس مستقیم (با فاصله کمتر از 1 متر) با فرد آلوده اتفاق می افتد. شواهد موجود نشان می دهد که اصلی ترین راه انتشار ویروس قطرات تنفسی در میان افرادی است که از نزدیک با یکدیگر در تماس هستند.

انتقال آئروسل می تواند در تنظیمات خاص ، به ویژه در فضاهای داخلی ، شلوغ و تهویه ناکافی انجام شود ، جایی که افراد بیمار، مدت طولانی را با دیگران سپری می کنند ، مانند رستوران ها ، گروه های کر ، کلاس های تناسب اندام، دفاتر و یا مساجد

بیماری ویروس کرونا (COVID-19) چگونه انتقال می یابد؟

مطالعات بیشتری برای درک بهتر شرایطی که انتقال آئروسل در خارج از تأسیسات پزشکی در آنجا انجام می شود در آنجا انجام می شود ، روشهای پزشکی خاصی به نام روشهای تولید آئروسل است.

ویروس همچنین می تواند پس از عطسه ، سرفه یا لمس سطوح آلوده مانند میزها ، دستگیره های در و نرده های دستی منتقل شود. افراد دیگر ممکن است با لمس این سطوح آلوده ، سپس لمس چشم ها ، بینی یا دهان خود بدون اینکه ابتدا دست های خود را تمیز کنند ، آلوده شوند.

چه زمانی افراد آلوده ویروس را منتقل می کنند؟

افراد چه علائمی داشته باشند و چه نداشته باشند ، افراد آلوده می توانند مسری باشند و ویروس از آنها به افراد دیگر سرایت کند. داده های آزمایشگاهی نشان می دهد که افراد آلوده دقیقاً قبل از بروز علائم (یعنی 2 روز قبل از بروز علائم) و در اوایل بیماری بیشترین عفونیت را دارند. افرادی که به بیماری شدید مبتلا می شوند می توانند به مدت طولانی بیمار باشند. در حالی که کسی که هرگز علائمی نداشته باشد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند ، اما هنوز مشخص نیست که این فرد بیمار است یا خیر

چه تفاوتی بین افرادی که علائم ندارند یا قبل از علائم هستند وجود دارد؟ 

هر دو اصطلاح به افرادی گفته می شود که علائمی ندارند. تفاوت در این است که "بدون علامت" به افرادی گفته می شود که آلوده هستند اما هرگز علائمی پیدا نمی کنند ، در حالی که "قبل از علامت" به افرادی آلوده گفته می شود که هنوز علائمی پیدا نکرده اند اما بعداً علائم را نشان می دهند.

آیا شرایط خاصی وجود دارد که COVID-19 بتواند به راحتی گسترش یابد؟

هر موقعیتی که در آن افراد برای مدت طولانی در مجاورت یکدیگر باشند ، خطر انتقال را افزایش می دهد. مکانهای داخلی ، به ویژه تنظیماتی که تهویه هوا ضعیف است یا تهویه هوا ، نسبت به مکانهای خارجی خطرناک تر است.

انتقال می تواند در "سه حالت" راحت تر انجام شود:

مکان های شلوغ و جمعیت زیادی در نزدیکی
تماس نزدیک ، به ویژه در مواردی که افراد بسیار نزدیک به یکدیگر مکالمه دارند
فضاهای محدود و بسته با تهویه ضعیف

توجه : ما برای شما این امکان را فراهم میکنیم تا درصورتی که میخواهید آزمایش کرونا را انجام دهید بدون حضور در آزمایشگاه ها چه در تهران و چه در کرج، آن را انجام دهید. کافیست برروی لینک تست کرونا در منزل کلیک کنید.